Zašto psi jedu izmet?

Psi, voljeni saputnici poznati po svojim čudnim navikama, povremeno pokazuju prilično zbunjujući običaj – konzumiranje sopstvenog ili izmeta drugih životinja, fenomen koji se naučno naziva “koprofagija”. Iako ovaj oblik ponašanja može izgledati uznemiravajuće i neprijatno ljudima, važno je prepoznati da je to česta pojava kod pasa. Kao stručnjak za pse, moj cilj je da dublje istražimo različite razloge iza ovog ponašanja i pružimo sveobuhvatne savete o tome kako ga upravljati i sprečiti.

zašto psi jedu govna

Učestalost i priroda koprofagije

Statistike iz istraživanja iz 2018. godine objavljenog u časopisu Veterinarska medicina i nauka otkrivaju da je oko 16% vlasnika pasa prijavilo da njihovi ljubimci često konzumiraju stolicu, što se dešava otprilike šest puta ili manje, dok je značajan broj, čak 77%, tvrdio da nikada nije svedočio ovakvom ponašanju. Ova intrigantna statistika ističe raznolikost iskustava vlasnika pasa kada je reč o suočavanju sa koprofagijom.

Osnovni razlozi za koprofagiju

Anksioznost, Izolacija i Zatvaranje: Jedan od ključnih faktora koji mogu dovesti do konzumiranja izmeta kod pasa je stres ili anksioznost. Psi podložni strogoj kazni ili traumatičnim iskustvima mogu posegnuti za konzumacijom sopstvenog izmeta kako bi izbegli dodatne opomene. U nekim slučajevima, psi mogu pokazivati ovo ponašanje kako bi izazvali reakciju od svojih vlasnika, što ističe važnost ne preterivanja u reagovanju kada se suočite sa ovim problemom. Takođe, psi koji provode produženo vreme sami ili su zatvoreni u uskim prostorima su skloniji koprofagiji.

Naučeno Ponašanje od Majki: Značajan uticaj u ranoj fazi života psa je njegova majka. Majke pasa instinktivno ližu zadnjice svojih mladunaca kako bi podstakle pražnjenje creva i očuvale higijenu. Nažalost, ovo može nenamerno dovesti do konzumacije izmeta. Kako se psi i mačke razvijaju, mogu zadržati ovo ponašanje koje su naučili od svojih majki.

Potencijalne Koristi za Štence: Iznenadjujuće, konzumacija izmeta može imati potencijalne koristi za štence. Novorođeni psi i mačići nemaju neophodne bakterije u svojim gastrointestinalnim traktima. Konzumiranje izmeta, iako deluje odbojno, može pomoći u razvoju zdravog bakterijskog balansa u njihovim gastrointestinalnim traktima.

zašto psi jedu govna

Osnovni medicinski faktori

Postoje situacije u kojima koprofagiju pokreću osnovni medicinski faktori. Gastrointestinalni paraziti i hronični poremećaji creva koji ometaju pravilnu digestiju ili apsorpciju hranljivih materija mogu izazvati ovakvo ponašanje. Stanja kao što su neuhranjenost, bolesti pankreasa, Kušingov sindrom, poremećaji štitaste žlezde, dijabetes, pika (abnormalna potreba izazvana anemijom ili bolestima jetre), senilnost i demencija mogu biti doprinosioci.

Zdravstveni rizici povezani sa koprofagijom

Iako neki slučajevi pasa koji jedu sopstveni izmet možda neće odmah rezultirati bolešću, postoji potencijalni rizik. Ovaj rizik se povećava kada psi konzumiraju izmet drugih životinja, što ih izlaže infektivnim bolestima i parazitima. Mogući simptomi koprofagije uključuju gastroenteritis, povraćanje, dijareju, smanjen apetit, umor i crevne parazite.

Upravljanje i prevencija koprofagije

  1. Smiren i Dosledan Pristup: Rešavanje koprofagije zahteva strpljenje i dosledan pristup. Reagovanje panikom ili frustracijom može nenamerno ojačati ponašanje. Umesto toga, ostanite smireni i mirni prilikom intervencije.
  2. Pravilan Raspored Ishrane: Praktična taktika je prilagoditi raspored ishrane vašeg psa. Podela dnevnog unosa hrane na manje, češće obroke može sprečiti nagla povećanja gladi, smanjujući iskušenje za konzumacijom izmeta.
  3. Redovna Fizička Aktivnost i Mentalna Stimulacija: Uključivanje psa u redovnu fizičku aktivnost i mentalnu stimulaciju može smanjiti dosadu i stres – dva faktora povezana sa koprofagijom.
  4. Podrška: Nagrada za dobro ponašanje može biti moćno sredstvo za odvikavanje od koprofagije. Pohvala i davanje poslastica kada vaš pas izbegava ovo ponašanje jača pozitivne obrasce ponašanja.
  5. Konsultacija sa Veterinarom: Ako problemi persistiraju ili sumnjate da postoje osnovni zdravstveni problemi, obavezno se konsultujte sa veterinarom. Stručna procena može pomoći da se isključe medicinski okidači i pruže prilagođena rešenja.

 

U domenu ponašanja pasa, koprofagija se izdvaja kao složen fenomen, ali prilično čest. Ovo ponašanje može proizaći iz različitih faktora, uključujući stres, naučene navike, medicinske uslove i majčinski uticaj. Kao odgovorni vlasnici pasa, ključ leži u smirenom pristupu, razumevanju mogućih uzroka i preduzimanju proaktivnih koraka za upravljanje i prevenciju. Zapamtite, svaki pas je jedinstven, i dok rešavanje ovog ponašanja može zahtevati vreme i strpljenje, zdravlje i dobrobit naših četvoronožnih prijatelja su vredni napora.

Još da napomenem, da li ste znali da postoje prirodni sastojci koji mogu pomoći u odvikavanju pasa od konzumacije izmeta, pročitajte više o tome OVDE.

Facebook
Twitter
LinkedIn