Sigurna vožnja sa psom tokom letnjih meseci: Kako sprečiti pregrevanje vašeg ljubimca u automobilu

Tokom vremena kada ćemo maksimalno iskoristiti toplije vreme, važno je da zapamtimo da delimo naše domove i automobile sa našim ljubimcima, pa moramo imati na umu njihove potrebe. Pas može biti izložen ekstremnoj vrućini do tačke iznemoglosti za manje od sat vremena, a taj period se još brže istroši kada se nalaze u toplom automobilu. Vlasnici kućnih ljubimaca trebaju biti svesni opasnosti kako bi zaštitili svoje ljubimce.

Vožnja-psa-u-kolima-za-vreme-letnjih-vrućina

Da biste se pobrinuli da vaš pas ostane hladan, miran i udoban tokom putovanja automobilom tokom letnjih meseci, evo nekoliko saveta:

  1. Nikada ne ostavljajte psa u parkiranom automobilu Ako se pitate kako izbeći toplotni udar kod pasa, odgovor je jednostavan. “Nikada ne ostavljajte psa u parkiranom automobilu, čak ni sa otvorenim prozorima ili u hladu, jer automobil postaje staklenik. Kada je napolju 22°C, u parkiranom vozilu bez klima uređaja, temperatura ‘u kolima’ može dostići 47°C za manje od 10 minuta.”

Takođe, veličina psa će uticati na to koliko se oseća vrućinu. “Telesna temperatura psa uvek je za dva stepena Celzijusa viša od naše, a normalne vrednosti se kreću između 38,3 – 39,2 stepena Celzijusa”, objašnjava se. “Mali psi obično imaju višu temperaturu jer imaju brži metabolizam od većih pasa.”

  1. Pomozite psu da se prilagodi putovanju u toplijem vremenu “Naviknite svog psa na putovanje automobilom pre dugog putovanja, posebno kada je vruće”, savetuje se. “Znakovi da pas oseća toplotu (ili hipertemiju) su preterano disanje, lučenje pljuvačke i nemir. Pas koji je opušten u automobilu manje će osećati toplotu. Povišeni nivo kortizola povećava telesnu temperaturu i žeđ kod pasa.”
  2. Investirajte u odgovarajuću opremu “Rashladne prsluke i prostirke pomažu da se donja strana tela vašeg psa ohladi”, kaže se. “Uverite se da je vaš pas ‘treniran za prevoz’ kako bi mu bilo maksimalno udobno. Prevoznici trebaju biti dobro provetreni i dovoljno prostrani da pas može okrenuti se.”
  3. Koristite poslastice “Koristite ukusne poslastice kako biste naučili psa da uživa u svojoj rashladnoj opremi u prevozniku (ili sigurnosnom pojasu) unutar kuće prvo”, savetuje se. “Napravite kratke sesije prilagođavanja i uvek završite na pozitivnoj noti. Vaš pas može postati pod stresom ili dosadi u automobilu i početi gristi rashladni prostirku ili prsluk – što će ga dodatno uznemiriti i još više ga zagrejati.

Rashladni prsluci trebaju biti natopljeni hladnom vodom pre nego što ih stavite na svog ljubimca. Jednostavan proces isparavanja od toplote psa suši prsluk i hladi ga. Potrebno ih je ponovno natapati – možda to kombinovati sa pauzom za obavljanje nužde za psa (ili za vas) na usputnoj stanici.”

rashladni-prsluci-za-pse
  1. Stvorite mirnu atmosferu Preporučuje se kombinovanje vežbi putovanja unutar kuće sa umirujućim zvukovima, poput playliste “Srećni psi Škode”. “Povezivanje pozitivnih iskustava unutar kuće, poput ove umirujuće plejliste, pomoći će vašem psu da se opusti. Kada budete sigurni da je vaš pas miran u svom prevozniku sa svojom rashladnom opremom i plejlistom, prenesite ga u automobil. Postepeno produžavajte vreme sa isključenim i uključenim motorom. Pri prvom znaku stresa, uključujući ubrzano disanje ili lučenje pljuvačke, zaustavite se! Pokušajte ponovo sutra…”
  2. Uključite klima uređaj “Pre nego što krenete, proverite da li klima uređaj dolazi do zadnjeg sedišta”, savetuje se. “Ako ne, ili ako vaš pas putuje u prtljažniku, sigurno pričvrstite prenosne ventilatore kako biste podstakli cirkulaciju vazduha i hlađenje.”
  3. Pravite česte pauze

“Pravite redovne pauze u hladovini kako biste psa održavali hladnim”, predlaže se. “Izbegavajte asfaltne i betonske staze – oba upijaju toplotu i mogu izazvati opekotine na šapama. Pazite da parkirate automobil na mestu sa senkom i razmislite o zaštitnim zavesicama za vetrobransko staklo kako biste održali automobil hladnim.”

pas koji se rashlađuje u letnjem periodu
  1. Putujte tokom najhladnijeg dela dana “Tokom letnjih meseci, putujte tokom najhladnijih delova dana – rano ujutro ili u veče. Obratite pažnju na vremenske uslove i izaberite vreme kada su temperature niže kako biste smanjili rizik od pregrevanja vašeg psa. Takođe, proverite da li je vaš automobil u dobrom stanju kako biste smanjili brigu o kvarovima na visokim temperaturama.
  2. Budite pripremljeni “Obezbedite sve potrebne stvari kako biste se brinuli o svom psu tokom putovanja”, preporučuje se. Ponesite posudu za vodu za svog psa ili prenosnu posudu, ali proverite da li će vaš pas piti iz nje pre nego što krenete. Ponesite torbu sa svežom flaširanom vodom i kockicama leda. Kockice leda mogu brzo ohladiti psa ako ih stavite na desni ili ih ponudite psu da lizne i gricka tokom pauze za odmor. Takođe, u torbi sa hladnim napicima držite vlažan peškir. Ako primetite da se vaš pas pregrevao, umotajte ga u taj peškir i redovno ga natapajte kako biste mu pružili trenutno osveženje.
  3. Posvetite pažnju znakovima pregrejavanja i delujte brzo “Važno je da budete svesni znakova pregrejavanja kod pasa i da delujete brzo ako primetite da vaš pas pokazuje simptome”, naglašava se. Simptomi mogu uključivati ubrzano disanje, preterano lučenje pljuvačke, letargiju, drhtanje, povraćanje ili kolaps. Ako primetite ove znakove, prekinite putovanje, potražite hladovinu i vodu za psa, a ako simptomi ne nestanu ili se pogoršaju, odmah potražite veterinarsku pomoć.
kako-brinuti-o-psu-u-letnjim-mesecima

Pametno planiranje, pažljiva priprema i brza reakcija ključni su za sigurno putovanje pasa tokom letnjih meseci. Važno je da svojim ljubimcima pružimo sigurnost, udobnost i zaštitu od visokih temperatura.

Ako primetite da se vaš pas pregrejao, vrlo je važno brzo delovati kako biste mu pružili hitnu pomoć. Evo nekoliko koraka koje treba preduzeti ako se pas pregreje:

  1. Premestite psa na hladno mesto: Ako primetite simptome pregrevanja kod svog psa, odmah ga premestite na hladno i senovito mesto. To može biti unutrašnjost kuće sa uključenim klima uređajem ili u hladovinu pod drvetom.
  2. Pružite mu vodu: Ponudite psu svežu i hladnu vodu za piće. Ako pas odbija da pije, možete koristiti špricu ili bocu sa vodom da mu polako sipate malu količinu vode u usta.
  3. Hlađenje tela: Kako biste brzo ohladili psa, možete koristiti hladne obloge ili peškire natopljene hladnom vodom i staviti ih na njegovo telo. Posebno obratite pažnju na područja kao što su stomak, prepona i šape.
  4. Ograničite kretanje: Ako pas pokazuje znakove pregrevanja, ograničite njegovo kretanje kako biste sprečili dalje povećanje telesne temperature. Pokušajte da ga smirite i držite ga na miru.
  5. Obratite se veterinaru: Ako simptomi pregrevanja ne popuštaju ili se pogoršavaju, odmah potražite veterinarsku pomoć. Veterinar će moći da pruži odgovarajuću negu i tretman kako bi se pas oporavio.

Važno je napomenuti da je prevencija najbolji pristup kada je u pitanju pregrevanje pasa. Pridržavajte se saveta i smernica za putovanje s psom tokom toplih letnjih meseci kako biste smanjili rizik od pregrevanja i obezbedili udobnost i sigurnost svog ljubimca.

Facebook
Twitter
LinkedIn